Pandemi Döneminde Psikoterapist Olmak

Sevgili Meslektaşlarımız,

Tüm güçlülüğümüze ağır bir darbe olan, yaralanabilir, incinebilir, aciz ve sonlu varlıklar olduğumuzu ve doğadan güçlü olmayıp doğanın ve canlılığın kendi belirsiz döngüsüne adapte olmak durumunda olduğumuzu hatırlamak durumunda kaldığımız neredeyse tüm dünyayı içine alan bir pandemi sürecini hep birlikte paylaşıyoruz.

Danışanlarımızla aynı dışşal gerçekliği ve onu etrafında oluşacak anksiyeteyi paşlaşıyoruz. Freud’un terminolojisi ile Nesnel Anksiyete, Nevrotik Anksiyete ve Ahlaki Anksiyete’nin iç içe geçtiği, bu bağlamda danışanlarımız ile asimetrik ilişkimizin bir miktar şekil değiştirdiği, artık evlerimizin terapi alanına dönüştüğü, ekranlardan yansıyan söze ve anlama odaklandığımız bu günlerde nasıl terapist olacağız sorusu ile karşı karşıya geldik.

Kendimiz, ailemiz, sosyal çevremiz ve dünya ile nasıl bir etkileşim içerisinde olup ne yöne evrileceğimizi kestirmekte zorluk yaşadığımız bu süreçte, fiziksel olarak birbirimizden uzak kalsak bile bireysel deneyimlerimizi ve bilgimizi paylaşarak, dayanışmaya, birlikte daha hızlı ve efektif bir çalışma ve yaşam ortamı sağlamaya yönelik katkı yapabilir miyiz diye düşündük.

Bu bağlamda Mayıs ayında yeni eğitim grubumuz ile gerçekleştirdiğimiz süpervizyon çalışmamızı deşifre ettik ve tüm katılımcıların ortak kararı ile “Pandemi Döneminde Psikoterapist Olmak” başlığı altında Enstitü sitemizde yayınlamaya karar verdik.

Neredeyse bir kitap içeriğine dönüşen metnin deşifrasyonu ve yayına hazırlanmasında emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, aşağıdaki linkten ulaşabileceğiniz yanını sizlere paylaşıyorum.

www.mastersonturkiye.com/pandemidonemindepsikoterapistolmak/

Yalnız olmadığımız bir dünyanın, fiziksel olarak da yakınlaşabildiğimiz günlerini en kısa sürede birlikte yaşayabilmek arzusuyla…

Meral Aydın
Masterson Enstitüsü Türkiye Başkanı

  • www.mastersonturkiye.com
  • bilgi@mastersonturkiye.com
  • 0 532 716 60 33 – 0216 504 46 09 – 0542 504 22 42
  • www.instagram.com/mastersonenstitusu
  • www.facebook.com/mastersoninstituteturkey/
  • İstanbul Ataşehir & Nişantaşı